České Švajčiarsko- Hřensko a Pravčická brána

 

V horách rozkladajúce sa v údolí, uprostred lesov, šumiace riečky a spevu vtáctva. Taký je Národný park České Švajčiarsko. Oblastnacházející sa v Ústeckom kraji, neďaleko mesta Děčína, na pomedzí Čiech a Nemecka, má úžasné čaro. Je rajom nielen pre nadšených fotografov úchvatných krajiniek, ale aj proturisty alebo obchodníkov.
 
Do tejto oblasti sa dá prísť autobusom, autom alebo trebárs aj vlastnou silou na bicykli. Dostať sa tu môžeme z niekoľkých obcí. Tými najznámejšími sú bezpochyby Hřensko a Jetřichovice. Poďme si táto prekrásna miesta viac priblížiť a ukázať čo skrývajú za dominanty.
 
Najviac navštevovanou oblasťou parku je Hřensko. Rozkladá sa na pravom brehu rieky Labe. Ihneď po príchode, či už akýmkoľvek dopravným prostriedkom, nás určite uchváti krásne týčiace sa skalné útvary, ktoré môžeme uvidieť takmer všade. Hřensko je tiež známe svojou "roztiahol" polohou. Zaberá významnú časť parku a je sídlom nielen pre návštevníkov, ale aj pre celoročne žijúci občanov, hlavne podnikateľov. Tie tu ponúkajú hojnej možnosti ubytovania v hoteloch a stravovanie v niekoľkých reštauráciách. Ďalším sú maloobchodníci, ktorí predávajú oblečenie, doplnky alebo napríklad dekoratívne predmety.
 
Tým najväčším lákadlom na, ktorý všetci vsádza je turistika. Tá má v Českom Švajčiarsku veľký potenciál. Hlavne v Hřensku, kde sa nachádza hlavný turistický cieľ. Ide o známu Pravčická brána. Skalný monumentálne útvar ležiaci necelých 5km od Hrenska, navštevujú turisti a fotografi už niekoľko rokov. Môžeme tak vidieť úžasné snímky, ktoré si z tejto výpravy odnášajú a dávajú možnosť prezrieť si ich aj ostatným, pomocou internetu alebo výstav.

 
Pokračujeme Ak z obce po žltej, ocitneme sa v raji. Ten nám ponúka pohľad na Edmundova tiesňavu, cez ktorú sa dá dostať romantickú lodičkou, priamo medzi skalami.
 
Ďalším vstupom do parku sú Jetřichovice. Odtiaľ vedie niekoľko turistických ciest do krásnych lesov sa šumiacimi riečky a spevom vtáctva. Ak sa vydáte po žltej chodníku, neďaleko zastávky Jetřichovice-Starý mlyn, dôjdete k ďalšiemu mlynu, Dolskému. Ten má dnešnú podobu pripomínajúce skôr zrúcaninu, avšak je veľmi známy, natáčala sa tu aj rozprávka Pyšná princezná. Dnes je hlavne tzv. "Modelom" pre fotografov. Nielen to. Okolie Jetřichovice skrýva napríklad aj ďalšie tiesňavu. Tou je Ferdinandova, cez ktorú sa na rozdiel od tej Edmundova, možno dopraviť pešou chôdzou.

 

 

Dalšími zajímavostmi, jsou například výšlapy na skály, vyhlídky nebo západy a východy slunce. Jednou z vyhlídek může být Mariina skála nebo Jetřichovické stěny.

 

Národní park České Švýcarsko toho skýtá opravdu mnoho. Zdaleka jsme nevyjmenovali vše. Nejlepším způsobem, jak tento kraj poznat je, se do něj přímo vydat. Jste nadšený fotograf? Vezměte batoh, stativ a prostě vyrazte. Krajina s čerstvým vzduchem Vás jistě uchvátí a dodá mnoho energie.

 

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)