Portrét- človek pred objektívom

 

 

Ľudí, portréty a deti sú najčastejším a najobľúbenejším námetom, keď fotografujeme. Snímky nám slúži na uchovanie spomienok. Človek pred objektívom je totiž tým najhravejším témou, ktoré môže byť. Je tak pestré, že každá fotografia sa môže zaradiť medzi jedinečné snímky. Zo snímok lezie vytvoriť kolobeh života od dieťaťa po dospievajúceho človeka, aj jeho vek. Fotografovať môžeme okamihy, udalosti, ľudí, na ktoré nechceme zabudnúť a vďaka fotografiu si ich môžeme pripomínať momenty, ktoré sme zažili.

 

Fotografie ľudí sú všade okolo nás a tým sa môžeme aj inšpirovať, záleží aký snímok chcete zaobstarať a tiež akú bude mať atmosféru, ako chcete aby pôsobil a alebo či sa jedná len o momentku. Najčastejšie sa fotografuje vonku - na výletoch, dovolenkách, na prechádzkach v prírode alebo v meste pri významných pamiatok, vďaka slnečnému svetlu vznikajú pekné a zaostrené fotografie. Avšak portréty ľudí sa väčšinou tvorí vo vnútri - v ateliéri, kde dôležitú úlohu hrá správne osvetlenie. Málokedy fotografujeme cudzích ľudí, skôr osoby, ku ktorým máte vzťah - rodinu, priateľov, priateľa alebo priateľku, deti.

 

        

 

 

Ak fotíme v prírode, šťastie pre naše snímky je pekné počasie. Vznikajú tak veľmi pekné farebné fotografie. Aby sme vytvorili zaujímavý záber snažte sa, aby človek, ktorého fotografujeme sa nestrácal niekde v pozadí, aby bol na obrázku hlavným námetom. Preto nikdy nefotografujte z veľkej vzdialenosti, naopak voľte vždy záber zblízka. Niekedy sa nám môže stať, že fotografujeme krásnu krajinu s osobou, s ktorou sme potrebné na výlete. Je dôležité čomu dáte prednosť, na iba snímke je ťažké zachytiť oboje. Môžeme sa rozhodnúť pre krajinársku fotografiu alebo zotrvať pri osoby a alebo zakomponujeme prostredia v ľahkom náznaku do pozadia snímky.

 

 

 

Ďalším dôležitou radou pre fotografovanie ľudí je, nestavajte skupinu ľudí do zjednotených radov a nenúťte ich, aby sa smiali. Snímky potom vyzerajú nastrojenie a neprirodzene. Najlepšie vyjde snímok, ktorý je zachytený úplne s voľným priebehom, kedy počkáme na správny okamih a potom ešte len fotografujeme. Skupinové snímky zhotovované najčastejšie na udalostiach ako sú rodinné oslavy, Vianoce, svadby ... Väčšinou nám dobré svetlo dotvorí tú nezabudnuteľnú slávnostnú náladu, môže to byť od svetla sviečok, farebných svetielok alebo prskaviek.

 

 

Fotografovanie ľudí, portrétov a detí je súčasťou nášho života, každý z nás má plno fotografií, ktoré tvoria náš život. Na snímkach zbadáme, čo sme prežili, kde sme boli, ľudí bez ktorých si nemôžeme náš život predstaviť a nezabudnuteľné okamihy. Túto tému na fotografovanie, je tak rozsiahle, že nabudúce sa zameriame na fotografovanie detí a potom portrétu.

 

 

Autor: Lucie Kloučková/Pavla Janíčková

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)