Námety na fotografovanie- Fotíme architektúru

Zachytávanie architektúry patrí k ďalším fotografickým námetom. Architektúra sa dá fotiť zvonku aj zvnútra. Ak sa viac zameriame na architektonická témy, zistíme, že sú vskutku rôznorodá. Do širšej architektonických alebo urbanistických celkov, sa radí ulice, námestia, fontány aj parky, domčeky paneláky, celá sídlisko, pohľady na mesto. Architektúru môžeme rozdeliť aj na historickú a moderné.

 

 

 

U fotografovanie architektúry je veľmi dôležité, aby sa zabránilo zbiehajúcimi sa líniám. Občas sa nám môže stať, že os fotografického prístroja nie je presne vodorovná, ale je sklonená nahor alebo nadol. V takom prípade dochádza k deformácii perspektívy a zdá sa nám, že sa architektúra zdanlivo rúbe a fotografický dojem pôsobí nie veľmi realisticky. Ak teda nechcete architektúru začleniť do abstraktné fotografie. Preto cennou radou pre zachytenie zaujímavých fotiek architektúry je vodorovné držanie prístroja, k tomu nám pomôže aj statív.

 

 

Občas býva náročné dostať do záberu celú budovu alebo prepletajúce sa uličky či napríklad veľké osvetlené mesto. Pokiaľ práve nepoužijeme nastavenia panorámu. Býva zložité odfotiť niečo, čo náš prístroj nezvedie. Fotografovanie je ale hranie a aj v tomto prípade je potrebné si fotografiu dôkladne premyslieť. Niekedy nám náročnú situáciu uľahčí fotenie z väčšieho odstupu, niekedy naopak z výšky alebo sa nakoniec môžeme uspokojiť s detailom a nie pôvodným s celým fotografovaným celkom.
 
Slnečné svetlo alebo umelé osvetlenie sú veľmi dôležité pre fotografiu. Pre snímky architektúry je nevyhnutnosťou bočné osvetlenie slnkom. To spôsobí plastickým efektom a vynikajú na budovách drobné ozdobné detaily. Bočné svetlo, ktoré svieti skoro rovnobežne na stenu, zdôrazňuje štruktúru materiálu a tiež patrí medzi dôležitosti vo fotografovaní moderných stavieb.

 

 

 

U fotografovanie architektúry sa však viac zameriavajú na cenné historické budovy. Majú v sebe čaro dávnych čias a pôsobí na nás určitým dojmom. Niekedy to môže byť okázalosť, krása alebo aj ponurým pocit. Vďaka tomu architektúra získava na väčšom zmysle a fotografovaný snímka môže získať na väčšej hĺbke, práve tým, ako samotná budova na nás pôsobí. Ak sa chcete vyhnúť skľučujúcich snímkam starej architektúry, začleňte do snímky nielen vybranú stavbu, ale aj stromy, rozkvitnutý ker, trávnik, park alebo ľudí v okolí, a tým sa stane fotografie živšie a farebnejšie. Všimnete si aj pozoruhodných detailov, ktoré môžu vyjsť oveľa lepšie, než celkový dojem. Zachytené môžu byť sochárske a štukatérske výzdoby, farebné fresky, mreže v oknách alebo mozaiky, ozdobná vráta, slnečné hodiny, pamätné dosky a pod.

 

 

 

 

U modernej architektúry môžeme využiť jej farebnosti a usporiadanosti. Tóny sú dokonale zladené navzájom is okolím. Snímky modernej architektúry ponúkajú rozsiahle možnosti v zachytení. Nebojte sa opäť začleniť do snímky aj okolie stavby alebo zaujímavé detaily, oživením ruchu ľudí alebo zachytenie každodenného rytmu mesta.
 
Ak chceme zachytiť fotografiu, ktorá získa na význame, fotografujte cez mozaikové okno, mreža alebo drevené vráta, výhľadom z tmavej chodby alebo zo strešného okna, vyhliadky pod. Tým dosiahne fotografiu zaujímavého efektu v popredí.
 
Naopak zábery interiéru sú náročnejšie. Vyžadujú až na vzácne výnimky statív a dobré osvetlenie. Medzi fotografovaný interiér patrí výstavnej siene, pavilóny, umelecké galérie, divadlo, zámocké a hradná miestnosti, zimné záhrady, schodisko, apod. Jediným problémom u snímok interiéru je odraz svetla od lesklých plôch (okná, zrkadlo ...), ale v niektorých prípadoch určitá sila lesku prepožičia fotografiu peknú atmosféru alebo jej farebne oživí. Preto nezabúdajte predovšetkým na svetlo, z akej strany ide, či je slnečné alebo umelé od žiariviek alebo mäkké a zaujímavo ladené od svetla sviečok. Vďaka svetlu môžete snímku dotvoriť aj podľa vašich predstáv.

 

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)