Vyberáme foto príslušenstvo: tašky a fotobatoh

 

Iste sa každý z Vás bojí o svoj fotoaparát, či už je akýkoľvek. Ak vlastníte klasický kompaktný fotoaparát alebo moderný digitálnu zrkadlovku, iste ho potrebujete ochrániť pred nárazmi alebo dokonca pády na zem, aby nedošlo k poškodeniu prístroja, ktorý by napríklad aj mohol prestať plniť svoju funkčnosť. Na ochranu fotoprístrojov nám tak slúži fotobrašne alebo fotobatohy. Teraz si tieto dve kategórie predstavíme a povieme si o ich použití, výhodách i nevýhodách.
 
Ak máte doma kompaktný fotoaparát, teda hovorovo zvanú mydlovou krabičku, postačí vám k bezpečnej preprave prístroja puzdro. To dokonale ochráni celý fotoaparát pred akýmkoľvek poškodením. Zaobstarať sa dá do niekoľkých málo sto korún.
 
Pozrieme sa chcete na vyššej triedy fotoaparátov a digitálnych zrkadloviek, iste nás bude zaujímať ich ochrana. Pretože sa jedná už o väčšiu prístroje, budeme musieť siahnuť po niečom väčšom. K tomu nám skvele poslúži fotobrašne. Ich veľkosťou je veľa. Od malých, kam sa zmestí iba telo prístroja s objektívom, až po veľké, kde možno prenášať aj niekoľko objektívov s príslušenstvom. Fotobrašne síce už stojí o niečo viac, niektoré aj niekoľko tisíc, ale to nie je dôvod si ju nepořizovat. Vaši fotovýbavy ochráni dokonale aj lacnejšie typy, ako je napríklad značka Lowepro, ktorá ponúka mnoho veľkostných variánt, presne podľa tej čo vám vyhovuje. Vyhodou fotobrašne je hlavne jednoduché premiestňovanie, jednoduché a praktické umiestnenie fototechniky a dostatok miesta aj na všetko príslušenstvo. Nevýhodou potom môže byť to, že niektorí požadujú viac priestoru. Ako na výbavu, tak i napríklad na notebook alebo nejaké oblečenie a osobné veci do náročnejšieho terénu. V tomto prípade je možnosť popremýšľať ešte o ďalšie variante. Tou sú fotobatohy.

 

 

Fotobatohy sú klasické batohy s úložným priestorom, ktoré navyše majú aj nemalé priestory na prenos fotoaparátov, objektívov, bleskov a všetkého príslušenstva. Nie sú síce cenovo najlacnejšie, ale funkciu plní stopercentne. Fotobatoh je prispôsobený pre náročnejších prenášanie výbavy, hlavne do náročných terénov, hôr, džungľou a na ďalekej výpravy. Kombinuje ako kvalitný úschovu prístrojov, tak aj priestoru na nejaké oblečenie či iné veci, ktoré sa hodí napríklad na dlhšie cesty napríklad fotoexpedice. Tu potrebujete mať čo najmenšiu záťaž a hlavne voľné ruky na zhotovovanie kvalitných záberov.

 

 

 

Sčítané, podčiarknuté. Dôležité je si najprv rozmyslieť, čo budeme fotografovať a hlavne v akom prostredí sa budeme pohybovať. Potom podľa toho zvoliť pre malé prístroje puzdro a pre väčšie buď tašku alebo batoh. Na výlety či fotografovanie portrétov, svadieb či plesov nám pohodlne vypomôže fototaška s ktorou je ľahká manipulácia. Rozhodneme sa ale vytvárať zábery horských krajiniek alebo divokých zvierat a vieme, že sa budeme častejšie premiestňovať. Potom radšej siahneme po batohu. Ten nám nielen ochráni všetku techniku, ale umožní prenášanie aj ostatných vecí.
 
Súvisiace články: Ako správne vybrať fotoaparát
 
Autor: Michal Vitvera / Lucie Kloučková

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)