Správne zachytenie ohňostroje

Snímky ohňostroje skúšal určite každý z Vás. Avšak nie vždy s dobrým výsledok, takým akým by sme si predstavovali. Takéto fotografovanie prináša niekoľko úskalí a je dobré o nich vedieť a tiež poznať čo urobiť pre to, aby sme mali čo najlepší záber poistený zo všetkých strán. Pripravené je pre Vás niekoľko rád a tipov, ako dosiahnu dokonale ostrých snímok rozplývajúce sa ohňostrojov na oblohe.

 

 

Spočiatku začneme tým najdôležitejším. Jedná sa o fototechniku ​​a príslušenstvo, ktoré budeme potrebovať. Čo sa týka fotoaparátu, je vlastne jedno aký zvolíme. Siahneme Ak po kompaktu, musíme ale počítať s tým, že väčšinou nie je možné nastaviť manuálny režim, a tak treba dúfať, že automatika urobí všetko za nás čo najlepšie. Lepšie variantom bude kompakt s vymeniteľným objektívom alebo najlepšie digitálna zrkadlovka. Tu sa v pohode môžeme prepnúť do úplne manuálneho režimu, kde si všetky hodnoty nastavujeme sami a máme tak celú scénu pod kontrolou. Nevyhnutným doplnkom nášho prístroja bude statív. Ten nám pomáha, aby sme snímky nemali rozmazané a nutné ho použiť vždy pri fotografovaní v noci.
 
Teraz prejdeme k samotnému nastavenie prístroja. Zameriame sa na úplne manuálne nastavovanie. Tu nás bude zaujímať hodnota času, clony a ISO. Najprv sa pozrieme na ISO. Ak vlastníme statív, hodnotu nechávame na tej najnižšej (vo väčšine 100). Clonu volíme od f8 do hodnoty, ktorú nám poskytuje náš objektív, napríklad f22. No a čas nastavíme, tak, aby fotografie nebola podexponovaná ani preexponované, takže okolo 5-15 sekúnd, čo je najbežnejší nastavenie. Všetko pripravené, nastavené a môžeme ísť fotiť. Veľkou nutnosťou je dodať, že pred samotným zatlačením spúšte musíme mať nastavenú samospúšť. Možno tiež použiť drôtenú spúšť. Teraz je nevyhnutné sa ničoho nedotýkať (statívu ani prístroje), aby sme ho ani trošku nerozhýbali a mali zaručenou ostrú fotografiu.

 

 

Možností pre Tie, ktorí nevlastnia statív je fotenie z ruky. To samozrejme prináša viditeľne horšiu kvalitu výtvorov. U poloprofesionálnych zrkadloviek bude výsledok ešte lepší. Podstatou zachytenie ohňostroje z ruky je čas a citlivosť ISO. Prvým nastavovaním bude ISO. To u lepších prístrojov môžeme zvýšiť napríklad až na 5000, pretože ak budeme tam kde je dianie najväčší, strieľa sa tzv. "Jedna delobuch za druhou", máme zaručené celkom dobré svetelné podmienky.
 
V tomto článku sme si ukázali rady čo použiť a ako nastaviť váš prístroj, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pri zachytení akcie, ktorá sa opakuje len raz za rok a mali tak krásne spomienky v podobe krásnych fotografií ohňostrojov.

 

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)