Fotografovanie interiérov hradov a zámkov

Pri návštevách pamiatok, si okrem nezabudnuteľných zážitkov chceme odniesť aj veľa fotografií. V dnešnej dobe je možné historické pamiatky, hlavne budovy zachytiť nielen v exteriéri, ale aj v interiéroch dominujúci nádhernými prvky z minulých rokov či storočia. Jedná sa predovšetkým o zábery interiérov historických budov, kde fotograf počíta s určitou svetelnou náladou priestoru, ktorú chce na snímku preniesť. Fotografovanie interiérov pamiatok je vo veľkej väčšine spoplatnené. Nejedná sa o nijak veľké čiastky, a tak možno vytvoriť úžasné zábery krásnych miestností. V tomto článku sa naučíme, ako takéto interiéry dokonale odfotiť.

 

 V prvom rade je za potreby kvalitný fotoaparát. Najlepšie taký, ktorý umožňuje manuálne nastavenie, kedy budeme mať všetko pod kontrolou. Najideálnejšie variantom je digitálna zrkadlovka so svetelným, širokouhlým objektívom. V tomto prípade máme ideálne výbavu pre zachytenie interiérov, a môžeme ísť na vec.
 
Kompozícia v interiéroch sa riadi niekoľkými zásadami. Keďže je vnútri hradov a zámkov málo svetla, budeme nútení nastaviť na prístroji nižšej čas, clonu a vyššiu hodnotu ISO. Aby sme docielili ešte ostrejších a lepších fotografií, môžeme použiť externý blesk. V tomto prípade je nutné podotknúť, že vo vnútri niektorých pamiatok je fotografovanie s bleskom zakázané.
 
Pre zachytenie a vytvorenie čo najlepšie fotografie musíme hlavne vedieť ovládať a správne nastaviť náš fotoaparát. Najdôležitejšou hodnotou je čas, clona a ISO. Pre vyfotení zámockého izby bude dôležité znížiť hodnotu času zhruba na stotinu maximálne osemdesiatiny sekundy. Dlhší čas by už zapríčinil rozmazaniu snímky, hlavne pri zoomovaní. Clonu nastavujeme na f4, prípadne na 3,5 podľa daného objektívu. Ak bude sa fotografie javiť ako tmavá (podexponovaná) máme niekoľko možností ako scénu zosvetliť. Tou prvou je použitie blesku (pokiaľ je v budove dovolený). Ďalej môžeme zvýšiť ISO, čo nám snímku celkom dosť zosvetlí. Nutné ale podotknúť, že zvýšením ISO dôjde aj k zhoršeniu kvality a vzniku tzv. Šumu. Vlastníme Ak fotoaparát vyššej triedy, nemusíme sa báť vyšších hodnôt, napríklad aj ISO 2000. Tým pádom nie je potrebné blesk vôbec použiť, pretože scéna už bude správne exponovaná a k nasvietenie nám stačí denné svetlo vnikajúce oknami do miestnosti. Ak máme dostatok času a nikam neponáhľame, môžeme rozložiť aj statív. Je však dobré myslieť, že tento fotografický doplnok zaberá trochu viac miesta a v menších miestnostiach pri väčšom počte návštevníkov by už mohol spôsobovať komplikácie.

 

 

Fotografovať tiež môžeme napríklad pivničné priestory zámkov a hradov Tu sa situácia zhoršuje. Väčšina týchto priestorov býva osvetlená, ale aj tak máme k dispozícii málo svetla a budeme potrebovať blesk alebo statív. Takúto vylepšujúci variantom je použitie blesku externého. Ten nám zaistí mäkšie tiene a krásne osvieti celú miestnosť.
 
Najdôležitejšie pri fotografovaní interiérov je svetlo. Pri nedostatku svetla vznikajú problémy. Na starších prístrojoch sa snímky môžu javiť menej kvalitné a väčšinou zašumelo vplyvom vzniku tzv. Digitálneho šumu. Avšak pri použití novšieho fotoaparátu sa situácia o málinko zlepšuje. Avšak je v tmavých priestoroch lepšie použiť blesk alebo radšej vôbec nefotit, ak nie je tu niečo zaujímavé, čo by nás nadchlo. Naopak vo svetlých miestnostiach je situácia opačná. Svetla je viac a tým aj väčšia šanca na kvalitnejšie fotografiu, aj bez použitia blesku, pretože ten ako už bolo povedané, nemusí byť v objekte vždy povolený.

 

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)