Františkovy Kúpele – Mesto plné kreatívnych nápadov

V Českej republike existuje niekoľko kúpeľných miest. Niektoré sa nachádza na Morave, ako napríklad Luhačovice. Tie najznámejšie však leží v Čechách.Více tipov o Západných čechách  je zde. Jedná sa predovšetkým o Karlovy Vary, Mariánske Lázně alebo severnejšie ležiace kúpele Františkove, kde je naozaj na čo pozerať.

 

 

Františkove Lázne ležia v severovýchodných Čechách a na prvý pohľad nie sú nijako zvláštnym mestom. Krása tohto kúpeľného sídla sa najlepšie naskytá až po samotnom príchode do tejto destinácie. Zavítať sem môžete pešo, na bicykli, autom, autobusom alebo vlakom. Na výber je toho naozaj dosť. Najviac využívaným prostriedkom je tu bezpochyby vlak. Spoje tadiaľ prechádzajú do neďalekého Chebu a v opačnom smere do miest Aš, Vojtanov a tiež k nemeckým susedom, napríklad do stanice Hof Hbf, kam jazdia moderné nízkopodlažné motorovej jednotky.
 
My sa prejdeme po železnici. Z Chebu ste vo Františkových Lázních za pár minút. Vystúpiť môžeme buď na tzv. Hlavnej stanici alebo na menšom s názvom Aquaforum. Nádraží Vás určite nijako neuchváti, ak nie ste "zarytí" železničnej fanúšikovia, okrem vypití kávy a posedenie pri čakaní na Váš spoj, tu veľká väčšina obyvateľov len prechádza. Z vonku už je pohľad omnoho zaujímavejšie. Architektonická stanice upúta pozornosť aj obyčajných ľudí.
 
Pokračujme ďalej. O pár metrov z mierneho kopčeku už na nás začnú vykukovať architektonicky zaujímavé budovy. Jedná sa vo veľkej väčšine o wellness hotely a kúpeľné domy, poskytujúce hosťom najrôznejšie masáže a kúpele.
 
Ak chcete vidieť to najlepšie čo Františkove Lázne ponúka, zavítajte na juh mesta. Sever je skôr vilová obývaný. Okrem hotelov, tu nájdete aj nemalú plochu, ktorú zaberajú parky, fontány a liečebné pramene. Tú najväčšiu fontánu nájdete pod Ľudovými sady. Naproti nej sa otvára úžasná dlhá promenáda s hotelmi, reštauráciami a obchodmi, ktorú dopĺňajú palmy priamo uprostred celej chodníky. Môžete dôjsť až na námestí Mieru, kde leží prameň František, za ktorým je Dvorana Glauberových prameňov. Ak by niečo nebolo jasné, môžete sa opýtať v neďalekom informačnom centre.
 
Svoje miesto tu bezpochyby nájdu aj fotografi. Zachytiť sa dá naozaj všetko. Úžasné kúpeľné sídlo ponúka vytvoriť krásne portréty so zaujímavým pozadím, hlavne v čase západe alebo východe slnka, kedy sa okolie dostáva do úžasnej atmosféry. Ak ste priaznivcom makrofotografie, môžete zavítať na tamojšej námestí, k Cisárskym kúpeľom alebo k hotelu Harvey, kde sa nachádza mnoho druhov kvetov, hrajúci všetkými farbami. Ak radi zachytávate architektúru či krajinnej zábery, miesto je pre Vás tiež úplne ideálne. Kúpeľné budovy ponúka mnoho zaujímavých kompozíciou pre mnoho nápadov a neďaleké parky tiež. Dá sa tu zhotoviť nejeden úchvatný záber, ktorý bude stáť naozaj za to. V neposlednej rade si svoje miesto v tomto meste nájdu aj fanúšikovia historických vozidiel a motocyklov. Neďaleko Císařských kúpeľych sa totiž nachádza auto-moto múzeum, ktoré ponúka podívanou na mnoho vozidiel z rokov minulých, ktoré si zaslúžia niekoľko záberov, od celkových až po detailné.

 

 

Ak máte chuť zájsť si do Františkových kúpeľov, zafotografovat, prejsť sa, vyšliapnuť na krásny výlet, ale nechcete platiť za procedúry alebo welness? Mesto ponúka síce hromadu kúpeľných hotelov a pobytov, ale nájdete tu aj klasické penzióny, ktoré ponúkajú ubytovanie už od niekoľko málo sto korún za noc so všetkým vybavením a príjemným zázemím.

 

 

Autor: Michal Vitvera

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)