Jan Saudek , fascinujúce erotické zábery

Český fotograf a maliar Jan Saudek je známy vďaka svojej extravagantné umeleckej tvorbe. Nie je snáď človeka, ktorý by aspoň jediný raz nevidel Saudkovi fotografie alebo jeho obrazy. To, že sa prelína umenia s módnym svetom, je už známe. Vzájomná inšpirácia sa prepája a vytvára sa nové a nové veci, ako k nosenie, tak aj k zútulnenie interiéru umeleckou tvorbou. Jan Saudek, je fenomén a nespí na vavrínoch a stále s nadšením tvorí. A mimo svojich obrazov a fotografií začal navrhovať aj tradičnej českej sklenené šperky pod značkou LIGLASS.

 

Ján sa narodil 13. mája 1935 v Prahe ako mladší dvojča Karla, dnešného známeho kresliara. Do svojich 15 rokov navštevoval základnú školu vo svojom rodnom meste Prahe. Doba, do ktorej sa umelec narodil, nebola práve jednoduchá. Jeho otca Nemci odviedli do koncentračného tábora v Terezíne, kde zomrelo jeho ďalších 6 bratov. Práve kvôli svojmu židovskému pôvodu sa do koncentračného tábora dostali na územie Poľska i Ján s bratom Karlom. Šťastie v nešťastí mal Ján, keď ho presunuli do Osvienčimu, to bol špeciálny koncentračný tábor len pre samá dvojčatá. Na toto obdobie má až desivé spomienky, ktoré sa odráža aj v jeho tvorbe. Po konci vojny sa bratia Saudkovi dostali zdraví z koncentračného tábora von.

 

Povojnová leta Jana priviedla k povojnovému umenia. Okolo roku 1950 dostal svoj prvý fotoaparát a začal okamžite sa zaujatím pracovať. Vo fotografickej tvorbe sa zameriava na aranžovanie a koloruje jedny zo svojich prvotných fotografií. Presadiť sa v umení je ťažký oriešok a aj Ján si prešiel kritikou a znechutených pohľadov i názorov od svojich najbližších . Vyjadrenie ostatných nad jeho tvorbou mu utkvelo natoľko v hlave, že nakoniec prestal s fotením. Avšak po niekoľkých rokoch sa k nemu opäť vrátil a uvedomil si , z odstupom pár rokov az úplne iného uhla pohľadu, že fotografia je sú krásne a emočne z nich ide cítiť dych mladosti.

 

Ján sa počas roka 1959 oženil s mladou dievčinou Máriou, s ktorou mal dvoch synov Samuela a Davida. Okolo rokov šesťdesiatych sa pre neho stal veľkou inšpiráciou katalóg z výstavy Family of Man, očarený sa rozhodol, že vytvorí niečo podobné. Neskôr veľa cestuje po celom svete. Miesta, ktoré navštívil, idú uvidieť aj v jeho tvorbe. Píše, maľuje, fotografuje a stále sa stretáva s opačnými názormi k jeho tvorbe. Avšak neskôr pochopí, jednu dôležitosť, že umelci bývajú málokedy pochopení. Veľkým zlomom sa pre neho stal 80. roky, kedy dostal Jan legitimáciu Fondu československých výtvarných umelcov. A práve od tej doby je konečne "na slobode". Najväčšou poctou v živote sa však Jánovi dostalo, keď bol vybraný filmovou spoločnosťou Febio pre projekt GEN (100 Čechov dneška). O niekoľko málo rokov neskôr vystavuje svoje fotografie, z výstavy bol získaný výťažok až 7 miliónov 200 tisíc korún. Túto obrovskú sumu ďalej Ján na dobročinné účely. V roku 2005 vydaná výpravná kniha Saudkových obrázkov v nakladateľstve Slovart. A hoci už umelec nechcel vo svojich sedemdesiatych rokoch v Čechách vystavovať, nakoniec sa v dome U bieleho jednorožca na Staromestskom námestí usporiadala prehliadka jeho tvorby s názvom The Best of Jan Saudek.

Fotografie Jana Saudka, zdroj:
www.facebook.com/TheBestOfJanSaudek

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)