Jan Šplíchal - český imaginatívne fotograf

Sám Werich kedysi povedal : "Nie je šedivých dní . To sú len unavené oči, ktoré nechcú vidieť ich sviatočnosť. " Význam týchto slov nemusí byť, tak úplne pravdivý. Aj z šedivých dní a unavených očí, možno vytvoriť niečo úplne svátečného a okúzľujúceho, treba to, čo sa javí iba u fotografií významného českého tvorcu Jana Splichala.

Umelecký fotograf Jan Šplíchal patrí medzi slovenské umelecké tvorca imaginatívne fotografie. Pre svoju tvorbu používa jediný výrazový prostriedok a tým je fotomontáž. Aj keď sa zdá, že vytvorenie fotomontáže je jednoduché, nie je tomu tak. Potrebná je rad techník, ako je pozitívny víceexspozice, zmnožování, zrkadlenie, rotačné posun a ďalšie. Vďaka tomu vzniká zhotovený obraz vytvorený podľa fantázie. Fotograf Jan Špíchal nedá dopustiť na členitosť, nálady, atmosféru použitých negatívov na dosiahnutie veľmi silného psychologického účinku do výslednej fotografie. Jeho maliarske poňatie obrazu - fotografie má filozofické vyznania - " človek je stvorením božím a zrnkom vo vesmíre ". Fotografická tvorba Jána Špíchala je premyslená so silnými náznaky melanchólia. Dokonalým zvládnutím technológie montáže dostávajú fotografie dušu. Jan patrí medzi najvýznamnejšie umelecké fotografov v Českej republike.
Jan Šplíchal sa narodil v roku 1929 vo Sloupnice a dnes žije v Prahe . Ako mladý študoval na Umelecko - priemyselnej škole v Jablonci nad Nisou a potom na Akadémii výtvarných umení v Prahe, ktoré ale nedokončil . Nastúpil do zamestnania v tlačiarni Neubert v Prahe. Až od roku 1955 sa začal venovať fotografovanie. Pre svoj záujem navštevoval kurzy fotografie , kde sa zaoberal snímkovú technikou, výtvarnú a farebnou, reprodukčné fotografií. Spoznával aj novú techniku ​​fotomontáže, ktorá sa stala jeho hlavnou doménou po celú dobu výtvarnej činnosti .

 

Neskôr v roku 1964 bol nadaný fotograf prijatý do SČVU a tiež do skupiny Premena, kde sa stal významným členom Pražského domu fotografie. Neskôr so skupinou vystavuje svoju tvorbu v Prahe a Písku. Celkom mal fotograf 35 samostatných výstav nielen v Českej republike, ale aj 32 v zahraničí. V roku natočil krátky autorský dokument s názvom Orbis Terrarum v štúdiu krátkeho filmu v Prahe. A pretože je dnes veľmi populárna farebná fotografia aj sám fotograf sa po rokoch zameral na farebnú digitálnu fotografiu. Spolupracuje s nakladateľstvom Arta, Odeon, Kalich, Vyšehrad, Evangelistické nakladateľstvo Praha a v Nemecku s Verlag am Eschbach, Ev . Verlagsanstalt Berlin.

 

Fotografie Jana Špíchala obleteli celý svet a jeho jedinečná umelecká hra s fotomontáží sa len tak nevidí . Patrí medzi majstrami vo svojom odbore.

 

 

Český fotograf Jan Špíchal, zdroj: www.splichal.eu

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)