Karlovarský kraj- medzinárodna pohoda

 

 

Na západe Čiech sa nachádzajú tri krásna kúpeľná mestečka, ktorá vyrástla v bohatej krajine živej vody. Voda krásne čistá a iskrivá vyviera tú zo zemských hlbín, aby sa podelila o svoju zázračnú a uzdravujúcu moc. Liečila tela a povzniesla radostne ducha.
Západné Čechy sa pýši horskými štítmi, slnko tu toľko nepáli do tváre, ale o to viac je tu mnoho iných krás k navštívenia. Storočné smrečiny, liečivé pramene, vulkány, ktoré už utíchli, známky treťohôr votknuté do pukající hornín a tiež najdlhší hrebeňovka - Krušnohorská magistrála meracím až 242 km, určená pre nadšencov rekreačného i aktívneho lyžovania a jazdy na bežkách.
Prvým najznámejším a najväčším kúpeľným mestom v Českej republiky - sú Karlovy Vary. Rušné uličky a preslávené kolonády sú obklopené tichými zalesnenými kopcami, ktoré sú pretkané nielen pešími, ale aj cyklistickými chodníkmi. Práve krásna príroda vytvára priestor pre ideálne prechádzky. Kochať sa môžete úchvatným pohľadom na mesto ležiace v údolí. Kto toto miesto navštívi, možno sa mu bude na chvíľočku zdať, ako by sa ocitol niekde v cudzine, nielen vďaka mnohým ruským nápisom, ale aj kvôli cudzincom, ktoré kúpele navštevujú a predovšetkým hercom, ktorý bohatý spoločenský program, rôzne festivaly a medzinárodnej konferencie lákajú k navštívení najväčšieho českého kúpeľného mesta a vytvárajú z neho jedno z najpopulárnejších miest k odpočinku. Medzi najpopulárnejšie zaujímavosť vďačí Karlovy Vary slávne Becherovke - bylinnému likéru, často s nadsádzkou nazývanému 13. prameň a minerálnej vode Mattoni, karlovarskym oplátkam a Moserove krištáľu.

 

            

Druhým čarovným miestom, ktoré si zamiloval aj sám Goethe aj anglický kráľ Edvard VII. sú Mariánské Lázně. Uchváti vás stále trvajúci nádych romantické histórie, ktorý si zachoval stále prameniace atmosféru džentlmenov v cylindroch, paničiek v honosných róbach aj tradičné chuť kúpeľných oblátok. Kúpele postavené na vysokom kopci, ponúkajú mnohé - moderné wellness procedúry, prechádzky v prírode, nezabudnuteľnú farebne osvetlenou spievajúcu fontánu a úplne prekrásnu kolonádu s farebnými freskami vnútri. Ako kedysi, tak aj dnes sú kúpele miestom odpočinku, liečenie a rozvoja ducha. Kto miesto, ako sú Mariánské Lázně, navštívi, uveria v čarovnú moc liečivých prameňov a krásu tiché prírody.

 

Medzi trojuholník kúpeľných miest na západe Čiech patrí Františkovi Kúpele. Tunajšie pramene sú známe už niekoľko rokov, pomáhajú pri liečení. Mestečko s kúpeľmi pre zaujímavosť vzniklo až v roku 1793 z nariadenia cisára Františka I. a vďaka jednotnej klasicistickej architektúre majú návštevníci pocit, ako by sa tu čas zastavil. Za zaujímavé miesta k navštívenie stojí Motýlí dom - malá botanická záhrada s farebne poletujúcimi motýľmi. Mesačná krajina v národnej prírodnej rezervácii SOOS. Jedná sa rozsiahle rašeliniská a slatiny, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý - mofety, to sú malé bahenné sopky. Prejsť sa môžete po upravených drevených chodníčkoch položených na dne vyschnutého jazera, ktoré malo kedysi slanou (minerálne) vodu. Okrem 1,2 km dlhé náučné chodníky, tu nájdete aj múzeum s expozíciami zameranými na miestnu prírodu a paleontológiu. A kto sa nebojí zdolávaní náročných vrcholov, môže zdolať najvyšší vrchol Krušných hôr Klínovec so svojimi 1244 mnm Zo samého vŕšku Klínovca je za pekného počasia vidieť do ďalekých pustín, možno zahliadnuť aj veľmi vzdialenú Sněžku v Krkonošiach alebo aj povestnú horu Říp. Hrebeň Klínovca je pretkaný veľkým množstvom zjazdoviek a vlekov, pre aktívnych lyžiarov je to vyslovene snehový raj.


 

Či už sa rozhodnete západ Čiech navštíviť v akúkoľvek ročnú dobu, určite zbadáte mnoho dych berúcich krás s nezabudnuteľnými miestami.

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)