Námety k fotografovanie - krajina a panorámu

 

Fotografovanie nemá hraníc, stále môžete hľadať nové podnety, objekty, ktoré v najlepšom okamihu a správnym svetlom zachytíte. Najobľúbenejším pri fotografovaní býva krajina a panorámu. Prírodu možno zachytiť rôzne, a preto sa v nej ukrýva čaro krásy i tajomna. Zaleží, čo priamo sám fotograf chce stvárniť, do akej nálady uvádza snímku alebo či je to len súhra správneho načasovania a zachytenie chvíle, ktorá prebieha.


Krajina a panoráma, má oproti iným zaujímavým objektom veľkú výhodu - neutečie vám. Snáď len so slnečným svetlom si môžete pohrávať, či už sa jedná o krajinu s východom alebo západom slnka, zakaždým bude obraz pôsobiť inak. Krajinársky snímka vyžaduje trochu pokoja, aby ste si mohli fotografiu premyslieť po všetkých stránkach.


Správny fotograf, ktorý sa zameriava na krajinu, prírodu a panorámu je trpezlivý a skúša v rôznych ročných dobách, ráno a večer fotografovať vyhliadnutý motív a to za každého počasia - za slnko aj za dažďa. Trpezlivosť a čakanie na tú pravú atmosféru, sa vám na oplátku vráti ako vypestované sladké ovocie - v podobe úžasného snímke, v ktorom vynikne a prejaví sa charakter krajiny. Ale priznajme si to, občas nie je toľko času, dlho čakať, a preto každý, kto sa rád venuje fotografovaniu, väčšinou zachytí snímku, ktorý práve uvidí, pretože ho niečím zaujme alebo ich práve v správnu chvíľu na správnom mieste.

 

Ku krajinárskym fotografiám býva príležitosť snáď nie, však najčastejšie bývajú snímky krajín zhotovované v lete. Opäť je to hra svetla. Slnko, ktoré stoja vysoko nad obzorom, krajině tak dodáva namodralý nádych a všetko je zaostrené. Práve v tento okamih bývajú snímky najvydarenejšie. Priaznivé býva pre fotografovanie v lete ranné a popoludňajšie svetlo. Ak fotografujete krajinu práve v letnom období, zamyslite sa nad farebnou perspektívou fotografie. Teplé tóny by mali zapĺňať väčšinu obrazu, preto sa zameriavajte na motívy týkajúce sa toho to obdobie, ako je zrelé obilie, les s poľom, lúka s červenými a žltými kvetmi, piesková pláž, nech sa v snímke neobjavuje príliš studených tónov.

 

 

 

Oveľa zábavnejšie býva krajina na jeseň, kedy sa sfarbuje do širokej palety farieb. Zdá sa, že chladné ostré tóny zelene ustupujú a naopak pribúda žltých, oranžových a červených farieb. Teplejšie tóny možno vidieť na zlatavom lístie padajúce zo stromov, jesennú hmly nad prebúdzajúcom ránom, ľahko presvitajúce slnečné lúče, ktoré zmäkčujú kontrast osvetlenia, prehlbujú neskutočne farebnú perspektívu a prepožičiavajú obrazu jedinečnú pestrosť, niekedy až zvláštne tajomnú náladu a aj jemnú krehkosť ranných hmiel. Veľkou chybou by bolo, keby ste chceli do jedinej snímky pojať celú škálu jesenných farieb. Ďaleko lepšie zapôsobí obraz zladený do dvoch, až troch tónov.

 

 

Iným spôsobom možno vnímať krajinu na jar. V tomto ročnom období najviac prevláda svieži žltozelená farba jarného lístie, svietivo žlté kvety na lúke, biele a do ružova sfarbené rozkvitajúce stromy. Neopakovateľné bývajú zábery zachytené po jarnom daždi, kedy sa sviežosť všetkých tónov ešte zdvojnásobí. Čerešničkou na torte je zachytená farebná dúha. Pekné snímky môžete zaobstarať aj v protisvetle, kedy sa vytvorí fantastické a sýto farebné efekty.

 

 

Naopak v zimnom období, je v podstate krajina zahalená len do odtieňov jednej farby a to modrej. Obloha občas okrem modrej býva sivastá, sneh nebýva ani v žiari ostrého slnka úplne biely a krajina naberá studenú škálu farieb. Určite neodkladajte fotoaparát v tomto ročnom období k zimnému spánku, naopak, všetko sa prebúdza s tým správnym svetlom. Na horách môžete zachytiť drevené chalúpky pokryté snehom, mráz na vetvičkách stromov, bielu krajinu so žiarivou modrou oblohou, lyžiarov na zjazdovkách alebo snehuliaka postaveného na kopci. Krásne sú snímky za súmraku, kde presvitá svetlo, treba domčeky s osvetlenými oknami alebo pouličné lampa a žiarivo nadýchaný spadnutý sneh.

 

 

 

Nezabúdajte, že u zachytenie záberov krajiny alebo panorám za každého ročného obdobia, je najdôležitejšie teple sfarbené popredí. Vyhnite sa diaľkovým snímkam, kedy sa modravé obzory často strácajú. Podarené snímky s krajinou môžete dotvoriť do obrazu, ktorý môžete darovať alebo z nich vytvoriť nezabudnuteľný kalendár.

 

Autor: Pavla Janíčková/Lucie Kloučková

 

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)