Liberecký kraj nie je len o Ještědu

Krásne studené mesto Liberec, ktoré sa rozprestiera medzi údolím i kopcami, je perlou severných Čiech. Kto severskej mesto nepozná a nikto tu nebol, prekvapí ho a obklopí poklady prírody v podobe nádherného panoráma z vŕšku Ještědu a nezabudnuteľné historické centrum s najstaršou zoo a rozkvitnutou botanickou záhradou. Za navštívenie stojí Liberecká priehrada, ktorá patrí medzi romantické miesta a to nielen na jar. Do farieb dúhy sa zafarbí v poletujúcim lístia aj jej hladina do tónov nadchádzajúcej jesene.

 

Kto skôr preferuje výhľady do diaľok, nemal by si nechať ujsť prechádzku ako na preslávený vysielač Ještěd (1012 mnm), tak na libereckej výšinu z Ľudových sadov. Ak sa rozhodnete pre Libereckom výšinu, z mesta sa zrazu ocitnete na lesnej cestičke, ktorá vedie ku kamennej rozhľadni, ktorá bola len nedávno zrekonštruovaná. Ponúka vám rozhľad do diaľok, ale aj reštauráciu, kde výborne varí. Ak vás skôr zlákala Severočeská tisícka a pazúry sa alebo sa príjemne veziete lanovkou na Ještěd, vyberte si chvíľku, kedy na vrchole zbadáte okamih šťastia. Či už sa jedná o východ alebo západ slnka v zime alebo v lete, za tejto jedinečný momentom sa vám Liberecký kraj vryje do vašej duše a zaručene náročnejšie púť nahor nebude vaša posledná.

 

 

Dejiny o Ještědu rozprávajú mnohé, ak sa vrátime do dávnej minulosti, určite si spomeniete na mnoho známych povestí, treba o čertoch stavajúci stenu. Naopak novodobé dejiny upozorňujú na veľký požiar, ktorý zničil na samom vrchole horskú turistickú chatu. Nakoniec prázdnu plošinu zaplnil televízny vysielač s navštevovaným hotelom od architekta Karla Hubáčka v unikátnom tvare hyperboloidu. Ještěd sa tak stal srdcom Liberca a pre mnohých je jedinečným nezabudnuteľným miestom.

  

Mesto Liberec síce patrí medzi hladnější miesta v Českej republike, ale ak sem zavítate, stane sa pre vás Liberec miestom, kam sa budete veľmi radi vracať. Vaše očí a aj úsmev sa s radosťou zasmejú, keď sa pozrú do ďalekých zalesnených alebo zasnežených kopcov, pahorkov zo skalných rozhľadní, vôňa borovíc a smrekov vám pripomenie napríklad práve detstvo u babičky alebo na chalupe a športové využitie, ktoré mesto ponúka je bohaté pre všetky športové nadšencov - ski-areál, cyklotrasy, športová hala, hravý Babylon, ale aj moderné horská turistika -Nordic Walking.

 

 

Mesto Liberec sa pýši aj krásnym zámkom, severočeským múzeom a opravenými Lázněmi, kde namiesto plaveckého bazéna nájdete veľkú zbierku umeleckých obrazov a môžete sa zúčastniť originálnych módnych prehliadok zameraných na tradičné textil a šperky.
Ďalším lesnatým mestom, ktoré sa nachádza v oblasti Jizerských hôr, je Jablonec nad Nisou. Jablonec patrí medzi horské mestečka vystavané uprostred zelene, ako je aj plno ďalších miest v okolí, ktoré stoja za navštívenie - lyžiarsky známa strediska Bedřichov, Harrachov, Desná s divokou prírodou a vodopády a tiež najvyššie hory Špičák, Jizerka a mnoho iných. Prevládajú tu kopce, skaly a preteká tú známa rieka Nisa.
Ak sa ocitnete na severe, nemali by ste zabudnúť navštíviť hotel Petřín postavený nad mestom, ktorý vám ponúkne pekný pohľad na mesto a krajinu, vybudovanú priehradu, ktorá je súčasťou rekreačného a športového zázemia.
Stále platí, že srdcom Jablonec nad Nisou, ktoré stále bije, je tradičný sklo a bižutérie. Môžete sa tu stretnúť s krehkou krásou sklených výrobkov a bižutérie, priblížiť si históriu vyvíjajúceho remeslá šikovných sklárov. Horské mestečko, kde je síce krátke leto a dlhá zima, sa chváli jedinečným kultúrnym zariadením, ktoré nemá v našej krajine obdobu - Múzeom skla a bižutérie. Svojej rozsiahlej zbierky prezentuje predovšetkým stálymi expozíciami "Čarovný svet bižutérie"
a "Čarovná záhrada", ale aj častými módnymi a šperkárskymi výstavami a prehliadkami nielen v Eurocentre.

 

   

 

Možno vás to prekvapí, možno že nie, ale Liberecký kraj ako je známy, už vďaka tej nádhernej prírode má plno rozhľadní, či už sa jedná o skalné, kamenné, bytelné, všetky sú jedinečné. Patrí síce medzi oblasť s priemerným počtom, ale tento údaj trochu klame. Snáď na každom kopci aj kopčeku nájdete rozhľadňu s výhľadom do šíreho kraja, pôsobiaci dominantne, postavenú nad mestami a údolím. Nie je preto na škodu vyšliapnuť si, aspoň jednu. Čerstvý vzduch, náročné stúpanie a meniace sa počasie vám na ceste na vrchol vám zaručí zaujímavý zážitok.
Navštívte Liberecký kraj a spoznajte sami jeho jedinečná zákutia za slnka alebo za hustej bielej hmly s príznačným dažďom, či padajúcich mrazivých vločiek a užite si radostné okamihy.

 

Autor: Pavla Janíčková/Lucie Kloučková

 

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)