Retušovanie tváre- úpravy v grafických programoch a photoshope

Grafické programy umožňujú vaše fotografie vylepšiť a doviesť ich k dokonalosti, ale profesionálni fotografi sa úprave v grafických programoch vyhýbajú, chcú zachytiť snímku, tak ako ho vidia v danú chvíľu, bez ďalších zásahov. To je tá pravá kvalita snímky. Ale sami viete, že pri bežnom fotení spomienok alebo zážitkov je niekedy menšia potreba do fotografie zasiahnuť a nejaké drobnosti opraviť či vyretušovať. Preto tu pre vás máme pár rád, ako vylepšiť svoje fotografie.
 
V ČOM RETUŠOVAŤ FOTOGRAFIE?


Najčastejšou úpravou vo fotografii sú portréty ľudí. Pre rýchlu úpravu fotografií môžete použiť rôzne editory napr: ONLINE editorov priamo v prehliadači, obsahuje veľké množstvo prednastavených kriviek (nastavenie - krivky a pod.), V ktorom si doladíte svoje fotografie.
 
Ďalším je Pixlr EDITOR, ktorý ponúka rôzne kresliace a retušovacie funkcie, sofistikovanú manipuláciu s farbami, rad bežných efektových filtrov a okrem iného aj zdieľanie grafických súborov s niekoľkými populárnymi online službami. Je veľmi vhodný pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých používateľov, pretože má podobné funkcie na úpravu ako Adobe Photoshop.
 
Najčastejším programom k upravovanie je program ADOBE PHOTOSHOP, ktorý umožňuje retušovanie a kompletné upravovanie fotografií a farieb, vytváranie trojrozmerných tvarov, textové a obrazové koláže a panorámy, vylepšenie snímkov za pomoci Camera Raw, prácu s výbery, maskami, kanály, ďalej kreslenie, použitie ciest a import inteligentných objektov, správu farieb, export a tlačovú prípravu, vytváranie orezových masiek a grafických prvkov.
 
Jednoduché rady k úprave - Adobe Photoshop
Najčastejšími úpravami pri zachytávaní fotografovaných portrétov ľudí a ich emócií sú menšie defekty na tvári. Aby sme sa niektorých nežiaducich vád, ktoré nám na snímke vadí, zbavili, postačí nám pár nástrojov v programe Adobe Photoshop.

 

  1. KLONOVACÍ RAZÍTKO


  2. Pre vyretušované jaziev, škvŕn, vyrážky ... nám pomôže nástroj klonovacia pečiatka, o ktorom ste sa už dočítali v minulom návode. Po otvorení programu Adobe Photoshop si kliknite na nástroj klonovacia pečiatka a potom na miesto, ktoré chcete uložiť do pamäte klonovaného pečiatky, či už je to štruktúra a farba pleti a pod. Pre uloženie si kliknite na miesto a držte klávesnicu ALT. Ďalej vyberiete miesto, ktoré chcete vyretušovať a aplikujte uložený snímka z pečiatky na miesto - kliknutím alebo ťahaním. Po dokončení retuše máte opäť fotografiu bez defektov a zjednotenú.

 

 

  1. NÁSTROJ ROZMAZANÝ

  2. Niektoré chyby na fotografiu možno vyretušovať aj za pomoci nástroje rozmazania, ak si nastavíte rozumnú veľkosť, môžete svoje snímky aj týmto spôsobom zlepšiť.

  1. NÁSTROJ KVAPÁTKO/ ŠTETEC

Tvár je možné upraviť aj za pomoci kvapkadla, do ktorého naberiete / uložíte farbu pleti a pomocou nástroja štetca nedostatky zamalujete.

 

  1. NÁSTROJ RETUŠOVACÍ ŠTETEC

Samozrejme k retušovanie slúži aj nástroj retušovací štetec, z ktorého si môžete vybrať, či chcete retušovať bodovo alebo v určitej nastaviteľnej veľkosti - retušovací štetec. Opäť klikneme na vybrané miesto a za pomoci klávesnice ALT aplikujeme uloženú štruktúru alebo farbu pleti na miesto, ktoré chcete upraviť.

 

Adobe Photoshop - Ukážka úpravy pleti na fotografiu

 

 

 

 

Rôznymi nástrojmi v programe Adobe Photoshop možno tvár vyhladiť, prefarbiť alebo sa zbaviť detailov, ktoré nevytvára peknú pleť. Tými to jednoduchými radami môžete celkom rýchlo upraviť svoje fotografie, na ktorých sú tváre blízkych ľudí alebo momentky zachytených ľudských emócií, ktoré by ste si radi vystavili vo forme albumu, foto-obrázku, kalendáre.

 

Autor: Pavla Janíčková

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)