Ukladanie obrázkov v Adobe Illustratoru

Kto tvorí grafiku alebo si sem tam upravuje fotografie, potrebuje mať základné znalosti a vedieť v akom formáte následne dokončenú tvorbu uložiť. Mám tu pre vás pár chytrých rád pre ukladanie kvalitných vektorov a fotografií. Zameriame sa na program Adobe Illustrator.

 

ADOBE ILLUSTRATOR
Adobe Illustrator je komerčný vektorový grafický editor, v ktorom je možné vytvárať vektorovú grafiku. V programe Adobe Illustrator si môžete vytvoriť vektorové ilustrácie, logotypy a ikony. Vektorová grafika je tvorená čiarami a krivkami, určených pomocou matematických definícií.
Bez straty kvality je možné ľubovoľne zväčšovať aj zmenšovať, pretože sú nezávislé na rozlíšenie. Súbor s vektorovou grafikou je výrazne menšia ako súbor s grafickou bitmapovou grafikou. Občas sa síce môže stať, že vektorová grafika je zložitá a obsahuje v sebe veľký počet objektov a efektov, potom je výsledný súbor väčší ako rastrové grafika.

 

Grafický obrázok v programe Adobe Illustrator, zdroj: sinhvienit.net

 

Ako uložiť vektorový obrázok v programe Adobe Illustrator?
V programe Adobe Illustrator môžeme uložiť kresby do piatich základných formátov. Ale spomeniem
sa len o troch najbežnejších - AI, PDF a EPS. Týmto formátom sa hovorí natívny, pretože lez u
nich zachovať všetky dáta v programe Illustrator. Vektor alebo vytvorenú kresbu či logo
môžete exportovať v rôznych formátoch súborov použiteľných aj mimo Illustrator. Ale dochádza
u nich strata dát, týmto programom sa hovorí nie-natívne, pretože nie je možné obnoviť všetky dáta po
otvorenie súboru v programe Illustrator.

 

Grafika, zdroj: designbeep.com

 

  1. 1.Uloženie vo formáte - AI (Adobe Illustrator)
    Ukladáme do formátu ILLUSTRATOR (AI) za pomoci hlavnej ponuky menu SÚBOR-ULOŽIŤ / ULOŽIŤ AKO / ULOŽIŤ KÓPIU. Po kliknutí sa nám otvorí dialógové okno, kde zadáme názov súboru a umiestnenia. Potom dáme OK. Možno vytvoriť aj kompatibilný súbor s PDF, aby súbor bol možný otvoriť v nižšej verzii. Dáme opäť ULOŽIŤ a klikneme na aplikáciu ILLUSTRATOR PDF.

  2.  

    2. Uloženie vo formáte - EPS
    Najbežnejšiemu ukladanie je formát EPS. Prakticky všetky časté aplikácie pre sadzbu stránok, spracovanie textu a grafiky vedia importovať alebo umiestniť práve súbory uložené vo formáte EPS. Je možné znovu otvárať a upravovať vytvorené vektory. Tento formát sa odporúča, ak odovzdávate súbor na ďalšie spracovanie v iných vektorových aplikáciách. Vektor uložíme do formátu EPS z hlavnej ponuky SÚBOR - ULOŽIŤ / ULOŽIŤ AKO / ULOŽIŤ KÓPIU. Opäť zadáme názov súboru a jeho umiestnenie v počítači (zložka, knižnica, počítač). Zvolíme formát Illustrator EPS (EPS) a dáme uložiť. V dialógovom okne VOĽBY EPS nastavíme požadovanej voľby (verzia, formát, vložiť miniatúru dokumentu) a klikneme na OK.

 

Obrázok v programe Adobe Illustrator, zdroj: windows.indir.com

 

3. Uloženie vo formáte - PDF
Formát PDF je univerzálny formát súboru, ktorý zachová písmo, obrazy a rozvrhnutie zdrojových dokumentov vytváraných v celej rade aplikácií a na rôznych platformách. Pre pracovné postupy a pre tlačovú publikáciu je veľmi efektívne ukladať práve vo formáte Adobe PDF. Súbory takto uložené môžete ktokoľvek zdieľať, prezerať, ale aj tlačiť s bezplatným softvérom Adobe Reader. Dokument opäť ukladáme cez hlavnú ponuku menu SÚBOR - ULOŽIŤ / ULOŽIŤ AKO / ULOŽIŤ KÓPIU. Napíšeme názov a umiestnenie, ako formát uložíme ADOBE PDF (pdf) a dáme uložiť. Môžete zvoliť prednastavenia, z ktorého si vyberiete požadovanú voľbu (kvalitná tlač, predvolené, Illustrator, štandardizované formáty PDF / X, tlačová kvalita, najmenší veľkosť súboru).
Formáty pre export kresby, grafiky, loga
PNG formát - používa sa kvôli bezstratové kompresiu a pre zobrazovanie obrazov na webe.
BMP formát - štandardný obrazový formát Windows.
JPEG formát - najviac používaný pre ukladanie obrázkov i fotografií. Formát JPEG zachováva v obraze všetky farebné informácie, ale pozor - komprimuje veľkosť súboru výberovým odstraňovaním dát.

autor: Pavla Janíčková

 
Veľmi nerádi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovať, že tento web používa cookies. Používaním tohto webu súhlasíte. Viac informácií
Obľúbené (0)